Image: imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net |
Nowi decydenci
Pierwsza fala osób urodzonych po 1980 roku dociera na decyzyjne stanowiska w firmach. Czy jest jakaś różnica pomiędzy tą grupą, a wcześniejszymi pokoleniami klientów? Czy marketing powinien ich jakoś szczególnie traktować , a może wystarczą jedynie zaangażowanie marki w nowe media, obecność w portalach społecznościowych itp.? Jest kilka cech szczególnych tej grupy, o których marketer nie może zapomnieć budując swój efektywny kontakt z klientem. W kilku kolejnych postach zamierzam się podzielić nimi i sposobami ich wykorzystania. Zacznę od największej zmiany, która ukształtowała to pokolenie. Od technologii. Osoby urodzone po 1980 roku są w pełni komputer & internet natywni. Nie znają świata sprzed komputerów. Ich współczesne zachowania konsumenckie są kształtowane przez zupełnie inne doświadczenia z dzieciństwa.
Mały grześ i jego koledzy
Pewnie wiele osób, które przeczytają tego posta będą miały podobne doświadczenia jak moje. W roku 1991 rodzice za pomocą niemieckich katalogów wysyłkowych ściągnęli mi do Polski komputer Amiga 500. Proste komputery były już dostępne ale Amiga to było coś. Pół klasy zjeżdżało się na weekend robiąc u mnie sesje z najbardziej, jak na ten czas, zaawansowanymi grami. Wkrótce wśród znajomych komputerów pojawiło się znacznie więcej i zamiast przyjeżdżać do mnie zaczęli przychodzić do szkoły z podkrążonymi oczami. Bo trzeba było zaliczyć następny level. (podkreślam trzeba było).
Co to za świat?
Level-e, liczba żyć, punkty doświadczenia to coś co towarzyszyło mnie i moim znajomym od czasów liceum. Tym urodzonym kilka lat później towarzyszy od czasów świadomego zapoznania się z komputerem. Jak to przełożyć na komunikację z tymi osobami? Pokolenie Milennials (bo tak są nazywani przez marketerów amerykańskich) to pokolenie szybkich decyzji i łatwych zwycięstw. Dostrzegli to ludzi, którzy wykuli termin Gamification czyli wykorzystanie mechanizmów z gier i technik projektowania gier w celu zaangażowania użytkownika / klienta. Wciąganie w swój świat klienta odbywa się poprzez użycie szybkich i prostych nagród takich jak badge (odznaka), punkty, poziomy, wirtualne pieniądze, awatary, wyzwania itp. Cały czas musi być „fun”.
Przykład: Call Center LiveOps zaprzągł metodologię
gamification do obsług świadczonych przez siebie usług outsourcingowych customers
service. Firma działa w oparciu o 20 000 agentów telefonicznych w całych
USA. Platforma informatyczna obsługująca agentów została wyposażona w wirtualne
badge (odznaki) i system punktowy pokazujące się agentom podczas połączenia i
zbierane w rankingi. System spotkała się z 80% akceptacją w pierwszym tygodniu
używania. Długość przeprowadzanych rozmów skróciła się o 15% przy jednoczesnym
wzroście sprzedaży pomiędzy 8%, a 12% i wzroście zadowolenia klientów o 9%. Każdy
kto miał do czynienia z kosztami call center wie jak wielkie pieniądze, przy
takiej skali działania, oznaczają takie usprawnienia. Tu nie chodzi o zabawę
tylko o duże pieniądze.
Krótki film w stylu gamification
Pierwszymi branżami, które przychodzą do głowy aby zaimplementować taką metodologię to marketingowe programy lojalnościowe, szkolenia i e-commerce. Niemniej możliwości są nieograniczone w tym obecność marek w social media, konkursy konsumenckie czy też usługi finansowe i edukacja. To samo w marketingu B2B. Zaangażowanie człowieka - decydenta w interakcje z proponowanym rozwiązaniem jego problemów (oni nie dbają o twój produkt tylko o to jakie ich problemy on rozwiązuje) jest podstawą skutecznego procesu sprzedaży. Oni nie będą czekać na emocjonalną nagrodę miesiącami, aż zamkniemy duży deal. Oni chcą już, tu i teraz.
Wypróbuj to sama/sam
Praktyczny przykład zastosowania gamification w social media znajdziecie już teraz. Zainstalowałem na swojej stronie aplikację stworzoną specjalnie na facebooka przez pasjonatów gamification.
Aby wziąć udział kliknij przycisk Get rewarded na stronie
głównej (link poniżej). Przejdziesz do strony Fanzy.
Tam wystarczy dołączyć do gry klikając: pomarańczowy przycisk „Join to Win”
Teraz rozpoczyna się gra na punkty:
Za Like it +2000 pts
Za zaakceptowane zaproszenie znajomego +1000 pts
I wiele innych możliwości. Cały czas prowadzony jest ranking , a za
kolejne etapy dostajesz zasłużone odznaki . Już teraz wejdź na stronę Metamarketing i kliknij na przycisk GET REWARDED przy opisie strony.
a następnie Join to win
Nie zapomnij podzielić się tym artykułem ze znajomymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz